Yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyenler, Türkiye’dekine göre oldukça farklı bir süreçten geçiyor. Değişen koşullarıyla sıkı bir hazırlık gerektiren başvuru sürecinde hem enerjinizi hem de zamanınızı en etkili şekilde kullanmak için adımlarınızı dikkatli atmanız büyük önem taşıyor.

Bu amaçla harekete geçerken aşağıdaki yolu izlemek hayallerinizdeki lisansüstü eğitimine kavuşmanıza yardımcı olabilir.

Amacınızı Belirleyin

Yüksek lisans programınıza karar verirken lisans eğitiminizin hangi yöne evirilmesini istediğinizi, ileride yapmak istediğiniz mesleği ve ilgilendiğiniz pozisyonu iyice düşünmeniz gerekiyor. Yüksek lisans mesleğinizde kendinizi daha da geliştirmenize yardımcı olacak olan aşama. Karar vermek için benzer deneyimlerden geçmiş kişilerin ve profesyonel danışmanların fikrini alabilirsiniz. İlginizi çeken bölümlerin ders programlarını ve ders içeriklerini incelemenizde fayda var. İlk aşamada birkaç seçenek oluşturabilirsiniz.

Bütçenizi Belirleyin

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi almak Türkiye’deki eğitime göre farklı maddi giderler açığa çıkarabilir. Sadece eğitim için ödenen ücret değil, konaklama, ulaşım ve yaşam giderlerinizi de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Eğitiminiz boyunca kullanabileceğiniz kaynaklara ve limitinize göre program yapın.

Üniversite ve Bölüm Seçimi

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi veren üniversitelerin her birinin kendi kriterleri vardır. Başvuru yapmak istediğiniz üniversitenin ve programın kabul koşullarını öğrenin ve bu koşulları yerine getirip getirmediğinizi araştırın.

Kendi yetkinliklerinizi fark edin ve kendinizi tarafsız bir şekilde değerlendirin. Aşağıda görebileceğiniz yetkinliklerinize ve koşullarınıza uygun olan üniversitelere başvuru yapmanız işinizi şansa bırakmamak adına önemli.

  1. Lisans mezuniyet notunuz
  2. Aldığınız dersler ve notlarınız
  3. Hangi ülke vatandaşı olduğunuz
  4. Mezun olduğunuz üniversite
  5. Yabancı dil seviyeniz
  6. Maddi imkanlarınız
  7. Başvuru yaptığınız tarihteki kontenjan durumu
  8. Üniversitenin ve bölümün istediği sınav sonuçları

Akademik Yeterliliğinizi Göz Önünde Bulundurun

Seçtiğiniz üniversitenin akademik yeterlilik kriterlerini iyice araştırmanızı tavsiye ederiz. Yetkinliklerinizi dünya standartlarındaki sınavlar aracılığıyla kanıtlamanız gerekiyorsa başvuru tarihinden önce bu sınavlara girmiş olmalısınız. GMAT, GRE, TOEFLgibi sınavlardan aldığınız olduğunuz puanlar, okulun kriterlerine uygun mu? Lisansta aldığınız dersler seçtiğiniz yüksek lisans programının önkoşul saydığı dersleri içeriyor mu?

Başvuru tarihlerini öğrenin

Yurtdışında bir üniversiteye başvuru yapacaksanız dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de başvuru tarihleri. Başvuru tarihleri genellikle Mayıs ayına kadar sürer. Tarihi kaçırmamaya özen gösterin. Bu nedenle mezun olmayı beklemeden başvurularınızı yapmanız gerekir. Mezun olmadan yapacağınız başvurularda şartlı kabul alırsınız ve mezun olduktan sonra kaydınız kesinleştirilmiş olur.

Her üniversite her aday için uygun değildir. Pek çok detayı bir arada göz önünde bulundurmaya çalışırken atacağınız yanlış bir adım en az bir yıl geride kalmanıza neden olabilir. Bu nedenle yüksek lisans başvuru sürecinde akademik danışmanlardan destek alarak sonuca giden yolda daha emin adımlar atabilirsiniz.

E-Bültenimize Kayıt Olun!

E-Bültenimize Kayıt Olun!

Mail listemize kayıt olarak güncel makalelerimize erişebilirsiniz.

Kaydınız Alındı!

Pin It on Pinterest

Share This