Yurtdışında yüksek lisans yapmak, hayatınız boyunca sınır tanımadan kendinizi geliştirmenin ilk adımlarından biridir. Daha sonrasında yurtdışında çalışmak ya da yurtdışında staj imkanı bulmak istiyorsanız yurtdışında yüksek lisans yapmak size büyük kolaylık sağlar. Üstelik yurtdışında yaşama tecrübesi hem hayata dair hem kültür ve sanat anlamında bakış açınızı genişleterek kişisel gelişiminize katkıda bulunur.

Yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken çok sayıda şey var.

1. Yabancı Dil Bilgisi Olmazsa Olmaz

Yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyenlerin yönünü ilk çevirdiği ülkeler genellikle Amerika, Kanada, İngiltere ve Avustralya oluyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri de eğitim dilinin genellikle İngilizce olması. Herhangi bir yabancı dil bilmeden yurtdışında yüksek lisans başvurusu yaptığınız zaman şansınız oldukça düşük olacak. En azından belli seviyede dil bilginiz olmalı ve belli bir sürede yeterince ilerleteceğinizin taahhüdünü vermeniz gerekiyor.

2. En az 1 yıl yurtdışında yaşayacaksınız

Yurtdışında yüksek lisans yapmak üzere kabul edildiğiniz zaman programınıza bağlı olmak üzere 1 – 4 yıl gibi bir süreyi yurt dışında geçirmeniz gerekecek. Eğer çalışıyorsanız işinize ara vermeniz gerekebilir. Bu sürede geçiminizi sağlayabilecek bütçeniz olduğundan emin olun.

3. Diplomanızı Güçlendirin

Özellikle ABD’deki ve Kanada’daki üniversitelere baktığımızda kabul alan öğrencilerin belli başlı sınavlardan yüksek sonuçlar aldığını görüyoruz. Uluslararası düzeyde başarılarını kanıtlamak üzere girilmesi gereken sınavlar arasında en çok geçerliliğe sahip olanlar ACT, SAT, GMAT, GRE, TOEFL, IELTSolarak sıralanabilir. Bu sınavlardan hangisine girmeniz gerektiği veya sınavlara nasıl hazırlanmanız gerektiği konusunda bilgi almak için profesyonel danışmanlarla görüşmeniz faydalı olacaktır.

4. İyi Bir Araştırma Şart

Farklı okullar farklı kabul koşullarına sahiptir. Bu nedenle öncelikli olarak girmek istediğiniz okul ve bölüm hakkında detaylı bir araştırma yapın. Gerekli koşulların hangilerini yerine getirip hangisini getirmediğinizi tespit edin ve mümkün olduğunca iyi hazırlanmaya gayret edin. Hangi sınavlara girmeniz gerekiyor? Önkoşul olan derslerin tamamını aldınız mı? Okulun eğitim masrafları bütçenizle örtüşüyor mu?

Yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyenler için hazırlık süreci zaman zaman yorucu olabilir. Sonunda meyvelerini toplamak için özenli bir şekilde hazırlandığınızdan emin olun.

E-Bültenimize Kayıt Olun!

E-Bültenimize Kayıt Olun!

Mail listemize kayıt olarak güncel makalelerimize erişebilirsiniz.

Kaydınız Alındı!

Pin It on Pinterest

Share This