Son zamanlarda yurtdışında master ve doktora programlarına giren Türkiyeli öğrenci sayısında bir artış olduğunu söyleyebiliriz. Buna karşın, lisans için Amerika, Kanada gibi ülkeleri tercih edenlerin sayısı henüz doygunluk seviyesine ulaşmadı. Ancak Türkiye’de üniversite kalitesi ve imkanları dünyayla birlikte değişse ve çağa ayak uydursa da lisans eğitimi için yurtdışında bir üniversite tercih etmek büyük avantajlar sağlıyor.

Eğitime verilen önemin artmasıyla ailesinden farklı ülke ve şehirlerde eğitim gören kişilerin sayısı gittikçe artıyor. Ayrıca teknolojinin ilerlemesiyle ulaşım çok daha kolay ve uzak mesafeler arasında iletişim son derece yaygın hale geldi. Tüm bu gelişmeler ışığında yabancı dili geliştirmek, dünya çapında kabul gören bir diplomaya sahip olmak ve farklı ülkelerdeki imkanlardan yararlanmak için zaman kaybetmeden harekete geçmeniz gerekiyor.

9. veya 10. Sınıfta Kararınızı Verin!

Yurtdışında lisans eğitimi almak isteyenlerin erkenden karar vermesi ve bu hedefe ulaşmak için gerekli şartları yerine getirmek için kolları sıvaması gerekiyor. Amerika ve Kanada başta olmak üzere yurtdışındaki pek çok prestijli üniversite, Türkiye’nin aksine yalnızca sınav sonuçlarınızla ilgilenmez. Lise hayatınız boyunca edindiğiniz bilgilerin yanı sıra katıldığınız projeler ve etkinlikler gibi kendinizi geliştireceğiniz pek çok şeyi portfolyonuzda görmek isterler.

9. ve 10. sınıftayken eğitim görmek isteyeceğiniz lisans bölümüne karar vermekte zorlanabilirsiniz ve portfolyonuzu nelerle dolgun hale getireceğinizi bilmiyor olabilirsiniz. Bu aşamada profesyonel bir stratejik yetenek yönetimi hizmeti alarak yatkınlıklarınızı ve becerilerinizi keşfedebilirsiniz. Pek çok şahane seçeneğin olduğu günümüzde, bu tür keşif dönemleri büyük önem taşıyor.

İngilizcenizi Geliştirmek İçin Zaman Kaybetmeyin!

Diğer taraftan seçeceğiniz alanı henüz detaylı olarak belirlemeseniz bile lise yıllarınızın başında İngilizce seviyenizi geliştirmeye odaklanabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi alacaksanız, İngilizce olarak işlenecek dersleri anlayacak seviyede dil bilmeniz gerekecek. Başvuru yapmadan önce TOEFLya da IELTSgibi bir sınava girerek İngilizce seviyenizi uluslararası standartlarda kanıtlamanız gerekecek.

AP Dersleri ile Avantaj Kazanın!

Yurtdışında lisans eğitimi için önereceğimiz şeylerden biri de lise yıllarında APdersleri almak. Bu dersler sayesinde hem bilgi seviyenizi kanıtlayarak kabul şansınızı arttırır hem de kabul aldığınız okulda büyük avantajlar elde edersiniz. Pek çok okul burs vereceği kişileri belirlerken AP Sınavlarını göz önünde bulunduruyor. Ayrıca eğitim alacağınız program kapsamındaki bir dersi lisedeyken aldığınız zaman lisansta bu dersi tekrar almanız gerekmiyor. Böylece ders yükünüz ciddi şekilde azalmış oluyor.

E-Bültenimize Kayıt Olun!

E-Bültenimize Kayıt Olun!

Mail listemize kayıt olarak güncel makalelerimize erişebilirsiniz.

Kaydınız Alındı!

Pin It on Pinterest

Share This