Lisans derecesi alanların seçtikleri alanda uzmanlaşmaları ve akademik olarak ilerlemeleri olarak tanımlanabilen master programları öğrencilerin çalışmalarına yoğunlaşmaları için oldukça önemlidir. Mimarlık bölümünde master yapmak isteyen adaylar için çok çeşitli programlar mevcut. Öğrenciler genel olarak tasarım, mimarlık tarihi, yeşil alan koruması, sürdürülebilir inşaat, teknik çizim ve daha birçok alanda dersler alarak kendilerini geliştirme ve bilgilerini genişletme imkânı buluyorlar. Yüksek lisans boyunca ayrıntılara önem veren ve analitik düşünme yeteneğinin gelişmesi amaçlanan öğrenciler master sürecinde kariyerleri adına da çeşitli projelerde görev alıp staj yapma imkanına sahip oluyorlar. 

Tüm dünyaca kabul edilen Avrupa ve Amerika’nın mimarlık alanındaki en iyi master programları her yıl onlarca yetenekli öğrenciye kapılarını açıyor. Okulların başvuru koşulları ve bulundukları lokasyonlar birbirinden farklı olsa da ortak noktaları kaliteli eğitim anlayışı ile öğrencilerine sundukları imkanlarda yatıyor. Kariyerinizde fark yaratmanızı sağlayan en iyi master programlarına hep birlikte bakalım. 

 

Harvard University

1636 yılında kurulan Harvard University Ivy League üyesidir. Dünya çapında mimarlık alanındaki en iyiler arasında her zaman ilk sıralarda yer alan The Harvard University Graduate School of Design tarafından iki master programı sunulmaktadır. The Masters in Architecture I (MARCH I), herhangi bir alanda lisans derecesi alan ancak mimari kariyer için mesleki eğitim gereksinimlerini henüz tamamlamayan öğrencilere yöneliktir. The Masters in Architecture II (MARCH II) ise mimarlık alanında lisans derecesine sahip mezunların ileri düzeyde teorik ve analitik beceriler geliştirmelerine yöneliktir. 

 

Columbia University

3 yıllık master programı boyunca öğrenciler, teknoloji, tasarım, görsel çalışmalar gibi birçok konuda hem teorik hem de uygulamalı eğitim alıyorlar. Öğrenciler Columbia University’de zamanlarının büyük bir bölümünü tasarım stüdyosunda geçiriyorlar. Bunun haricinde mimari ile bağlantılı olan sosyal, tarihi, kültürel, ekonomik ve teknik faktörleri ele alan dersler de görüyorlar. 

 

Yale University

Diğer okulların master programlarından farklı olarak çeşitli yüksek lisans seçenekleri de bulunan Yale’in  The non-professional Master of Environmental Design (M.E.D.) programı iki yıllık bir araştırma ile tamamlanan ileri mimari çalışmalardan meydana geliyor. Master öğrencileri ayrıca becerilerini aldıkları business, environmental management veya environmental design dersleri ile de geliştirme sansına sahipler.

 

Massachusetts Institute of Technology

MIT’in master programının odağını tasarım stüdyoları oluşturuyor. MIT bünyesinde ayrıca Master of Science in Architecture Studies, Master of Science in Building Technology ve Master of Science in Art Culture and Technology alanlarında lisansüstü programlar da bulunuyor.

 

Cornell University

Cornell University’nin College of Art, Architecture and Planning fakültesinde lisansüstü eğitimde daha önce mimarlık derecesi alanlar ile almayanlara farklı master seçenekleri sunulurken bir de mimari alanda doktora eğitimi verilmekte.

 

Kaynaklar

E-Bültenimize Kayıt Olun!

E-Bültenimize Kayıt Olun!

Mail listemize kayıt olarak güncel makalelerimize erişebilirsiniz.

Kaydınız Alındı!

Pin It on Pinterest

Share This