Executive MBA Programları Hakkında Bilmemiz Gerekenler

‘Kendini geliştirmek ve eğitim’ iş hayatına başladığınız anda yerini daha yoğun bir sürece bırakıyor. Diğer adaylardan ve çalışanlardan birkaç adım öne geçerek kariyerinizde emin adımlarla ilerlemek için kendinizi geliştirmeye devam etmeniz gerekiyor. Bunun farkında olmayarak kendini geliştirmeye yeterli önemi göstermeyen çalışanların ise iş hayatında yükselmeleri ya da sorumluluklarının artması mümkün olmuyor.

Yalnızca belli bir iş tecrübesi olan adayların kabul edildiği Executive MBA programları, teoriden ziyade pratik uygulamalara önem vermektedir. Dünyanın önde gelen şirketlerinde uygulanan strateji ve yaklaşımlarla hazırlanan eğitim programları sayesinde lider yöneticiler yetiştirmektedir.

Yöneticilik vasfı kazanmak isteyen çalışanların katıldığı MBA (Master of Business Administration) programlarından farklı olarak hali hazırda var olan yöneticilik tecrübelerini daha ileri bir noktaya taşımak isteyen profesyonellerin kabul edildiği ‘Executive MBA’ programları hakkında bilmeniz gerekenler kısaca şöyle:

Executive MBA programına kimler, nasıl başvurabilir?

Executive MBA programları, iş hayatında belli bir yöneticilik tecrübesine sahip adayların başvurabileceği MBA programlarıdır. Aktif iş hayatınız olsa dahi belli bir sene yöneticilik tecrübesine sahip değilseniz Executive MBA programlarına başvuramazsınız. Yurtdışında Stanford, Oxford, Yale, MIT, gibi dünyanın en seçkin üniversiteleri Executive MBA programlarına dünyanın dört bir yanından yöneticileri ve yönetici adaylarını kabul etmektedir.

Executive MBA programlarına başvurmak için belli bir bölümden mezun olmanız gerekmemektedir, hangi bölümden mezun olursanız olun Executive MBA programlarına başvurabilirsiniz. Ancak mezuniyet tarihiniz sonrasında belli bir iş ve yöneticilik tecrübesine sahip olmanız gerekmektedir. Dil yeterliliğinizi ispatlamak için istenen TOELF ya da IELTS skorlarının yanı sıra başvuracağınız üniversite sizden referans mektupları ve iş deneyiminize dair bilgileri de isteyecektir.

Executive MBA programlarının eğitim süreci nasıl işler?

Üç yarıyıl içerisinde tamamlanan ve en fazla altı yıla kadar uzayabilen Yurtdışı Executive MBA programlarının ders programları genel olarak tam zamanlıdır. Toplam süre katılacağınız programın yoğunluk ve kapsamına göre 18 ay ile 4 yıl arasında değişmektedir. Türkiye’de düzenlenen Executive MBA programlarında ise dersler, öğrenciler aktif iş hayatı bulunan bireylerden oluştuğu için hafta sonları, online, ya da akşam saatlerinde düzenlenmektedir.

Pin It on Pinterest

Share This