Yurtdışında doktora başvurusu yapmaya karar verdiyseniz, hayatınızı değiştirecek bir adım atmak üzere olduğunuzu söyleyebiliriz. Çünkü yurtdışında doktora yapmak, akademik ve profesyonel hayatınız için büyük avantaj anlamına gelir. Akademik yetkinliğin son adımlarından biri olan doktora programını tamamlamak üzere yüzünü yurtdışına çevirmiş olanların yolunu nasıl çizmesi gerekiyor?

Doktora programları, öğrenciye bağımsız araştırma yapma, bilimsel olayları geniş ve derin bir bakış açısı ile irdeleyerek yorum yapma ve yeni sentezlere ulaşmak için gerekli adımları belirleme yeteneği kazandırmayı amaçlar. Ortalama 3 ile 5 yıl arasında bazen daha da uzun süren bu eğitim sonrasında hayatınıza akademisyen olarak devam edebilirsiniz. Diğer taraftan doktora eğitimi sonrasında iş hayatına yönelmek de mümkündür.

Yurtdışında doktora başvurusu yapacak kişilerin, öncelikle iyi bir araştırma ve sonrasında seçtikleri okul ve bölüm için detaylı bir hazırlık yapması gerekir. İlgilendiğiniz programların süresi, maliyeti, burs olanakları, giriş koşulları gibi genel bilgileri edinip size uygun olup olmadığını kontrol etmekle başlayabilirsiniz.

yurtdışında doktora

Yurtdışında doktora için danışman bulmak

Her ülke, her üniversite ve hatta her fakülte farklı giriş şartları arar. Bu şartların her birini karşıladığınızdan emin olmanız ve karşılamadığınız şartları nasıl tamamlayabileceğinizi değerlendirmeniz önem taşır. Yurtdışında doktora başvurusunun en önemli ve zorlu süreci, başvuracağınız üniversitede bir danışman bulmaktır. 

Başvurmak istediğiniz okulda çalışmayı planladığınız konu üzerine size danışmanlık yapabilecek kişileri araştırın. Bu kişilerle direkt iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz. Doktora danışmanı bulmak elbette çok zor değildir, ancak sıkı bir çalışmayı zorunlu kılar. Konunuzla ilgili çalışan hocalarla iletişime geçerek kendinizi tanıtabilir ve size danışmanlık etmek isteyip istemeyeceklerini sorabilirsiniz. Resmi başvurunuzu yapmadan önce bir danışman bulmanız ve kendisinden onay almanız gerekir.

Research Proposal çok önemli

Doktora başvurusu yaparken, tahmin edebileceğiniz gibi not ortalaması başlıca kriterler arasında yer alır.  Ancak yurtdışındaki üniversiteler genel ilgi ve becerilerinizle büyük oranda daha çok ilgilenir. Doktora başvurularının master başvurularından en önemli farkı, doktora başvurularında, adayın hangi spesifik konuda doktora çalışmasını şekillendireceğini önceden belirtmesi gereğidir. Bu nedenle başvuru aşamasında çalışmak istediğiniz konu üzerine yazacağınız Research Proposal’ı özenle hazırlamalısınız.

Pin It on Pinterest

Share This