İngiltere’de Yüksek Lisans

Yurt dışında lisansüstü eğitim alarak kendilerine daha iyi bir gelecek hazırlamak isteyen gençlerin sayısı son yıllarda giderek artıyor. Özellikle Avrupa ülkeleri, teknolojiyi ve trendleri yakından takip etmek ve değişen dünya koşullarına ayak uydurmak isteyenler için oldukça başarılı akademisyenleri ile hayalleri süslüyor. 

Avrupa’da master eğitimi için en çok tercih edilen ülkelerin başında ise İngiltere geliyor. İngiltere, eğitim sistemi, köklü üniversiteleri, ünlü ve tarihi şehirleri ile öğrencilere akademik uzmanlık, çok çeşitli kariyer fırsatları ve kişisel gelişim imkanları sunuyor. Tüm bunlara ek olarak İngiltere’de master yapmak için daha birçok sebep var. Gelin bunlara hep birlikte bakalım. 


Neden İngiltere?

Yurtdışı eğitiminde ABD’den sonra en çok tercih edilen ikinci lokasyon olan İngiltere’ye her yıl 500 binden fazla uluslararası öğrenci geliyor. Bunun en önemli nedeni ise İngiltere’deki bir üniversiteden alınan master derecesinin dünyanın her yerindeki akademisyen ve işverenler tarafından kabul görüyor olmasından kaynaklanıyor. 

Mükemmel Bir İngilizce

Henüz yolun başındayken İngilizce konuşmak konusunda tereddütleriniz olabilir. Ancak İngiltere’de alınan yoğun yüksek lisans eğitimi sonunda İngilizce dil seviyeniz her gün gelişerek neredeyse ana dil seviyesinde akıcı bir hale gelecektir. Dersler haricinde kuracağınız yeni arkadaşlıklar ve katılacağınız etkinlikler de İngilizcenizin kısa sürede gelişmesini sağlayacaktır. 

Çok Kültürlü Ortam

İngiltere sokaklarının sadeliği ve toplu ulaşımın kolaylığı sizin kendi evinizde gibi hissetmeniz ve özgürce gezmeniz için idealdir. Bunun haricinde derslerden kalan boş zamanlarınızda ülkenin kırsal kesimindeki eşsiz manzaraları, şehirlerin tarihi dokusu ile geleneksel yemek ve müziklerini keşfedebilirsiniz. Ayrıca okulların uluslararası kulüplerinde ve etkinliklerde dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler ile yeni arkadaşlıklar kurup yeni kültürleri tanıyabilirsiniz. Bu tarz etkinlikler sadece eğlence için değil geleceğin birçok başarılı iş insanı ve akademisyenleri ile network oluşturmak için de oldukça önemli ortamlardır. 

Kaliteli Eğitim

İngiltere denilince akla hemen University of Cambridge and University of Oxford gibi üst düzey eğitimin adeta birer sembolü haline gelen okullar geliyor. Ancak Imperial College London, University College London, Queen Mary University in London ve King’s College London gibi okullar da kaliteli master programları ve eğitimleri ile son yılların en gözde okullarından. Ayrıca üniversitelerdeki yüksek lisans programlarının çeşitliliği ve yenilikçi yapıları sayesinde öğrenciler ilgi alanlarına uygun eğitim alıp sevdikleri alanda uzmanlaşma fırsatı elde ediyorlar. 

Master programlarının 1 yıl sürmesi ise İngiltere’yi çekici kılan bir diğer etmen. Bu durum iş yaşamına erken atılmayı sağladığı gibi uzun süren master programlarına nispeten ekonomik avantaj da sağlıyor. 

Kaynaklar

Pin It on Pinterest

Share This