İsveç’de Yüksek Lisans

Avrupa Birliği’ne üye olan İsveç, refah seviyesi ve yaşam standartları oldukça yüksek bir ülkedir. Başkenti Stockholm olan ülkenin para birimi İsveç Kronu’dur. Göteborg, Malmö, Uppsala, Linköping, Jönköping ülkenin en önemli şehirleri arasında yer almaktadır. Resmi dil olarak İsveççe kullanılmaktadır. Ancak İsveçliler İngilizce’yi çok iyi düzeyde kullandıkları için İsveççe bilmemek herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. 

Programlar ve Başvuru Şartları

İsveç’te yüksek lisans programları oldukça çeşitlilik göstermektedir. Mühendislik, Sosyal Bilimler, Tıp, Medya gibi alanlarda yüksek lisans yapılabilmektedir. Bu alanlar içinde bilgi teknolojileri, yazılım ve işletme ile ilgili programlar öne çıkmaktadır. İsveç daha çok teknoloji ve mühendislik ile ilgili lisans bölümlerinden mezun öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. 

İsveç’te yüksek lisans programları tez aşamasıyla birlikte 1 yıl (60 kredi) veya 2 yıl (120 kredi) sürmektedir. Bu süre üniversiteye ve kaydolunacak programa göre değişiklik göstermektedir. Yüksek lisans ücretleri bir yıllık programlar için 9,000 Euro – 15,000 Euro arasında, iki yıllık programlar için ise 18,000 Euro – 24,000 Euro arasında değişmektedir.

İsveç’te yüksek lisans yapmak için lisans diplomasına sahip olmak ve İngilizce yeterlilik şartını sağlamak için IELTS veya TOEFL gibi sınavlardan yeterli puanı almak gerekmektedir. Bu sınavlardan alınması istenen minimum puan her üniversiteye ve programa göre farklılık göstermektedir. Lisans not ortalaması ve öğretim üyelerinden alınacak referanslar da önem arz etmektedir.

İsveç’te Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları  

İsveç, yurt dışında yüksek lisans düşünen öğrenciler için birçok avantaja sahiptir. Ülkede eğitim dili çoğunlukla İngilizcedir ve vatandaşlar tarafından anadil seviyesinde yaygın olarak konuşulmaktadır.

İsveç, Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerin vatandaşlarına ücretsiz olarak yüksek lisans eğitimi vermektedir. Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülke vatandaşları için ise yüksek lisans eğitimi ücreti birçok ülkeye kıyasla daha uygundur. 

Eğitimlerini tamamlayan öğrencilerin bir bölümü  en gelişmiş ülkelerden biri olan İsveç’te yaşamaya devam etmek istemektedir. Ülke öğrencilere okurken çalışma olanağı tanımasının yanı sıra mezuniyet sonrasında, iş aramak veya kendi işini kurmak isteyenlere  6 ay daha oturma izni verebilmektedir. İş bulunduğu veya iş kurulduğu taktirde bu süre uzatılabilmektedir. Bu durum İsveç’e yerleşmek isteyenlere büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Yurt dışında eğitim alacak adaylar için en önemli kriterlerden biri de YÖK denklik belgesidir. İsveç’teki devlet üniversiteleri için YÖK denklik belgesi alınabilmektedir.  

Dünyanın en güvenilir ülkelerinden biri olan İsveç yaratıcı, öğrenci odaklı ve modern eğitim sistemiyle öğrencilerine eğitim için en uygun ortamı sağlayarak birçok öğrencinin öncelikli olarak tercih ettiği ülkelerden biridir. 

Kaynakça:

Pin It on Pinterest

Share This