İsviçre’de Yüksek Lisans

Avrupa’nın merkezindeki küçük bir kara ülkesi olan İsviçre, bankaları, lezzetli çikolataları ve saatleri ile dünyanın en önemli ülkelerinden biridir. İsviçre’nin dünyanın en iyilerinden biri olduğu bir diğer alan özel ve devlet olmak üzere 42 üniversitesi ile yüksek öğrenim. 

Geçen yılın The Times Higher Education World University Rankings verilerine göre en iyi 200 üniversite arasında 7 adet İsviçre üniversitesi bulunuyor. Farklı eğitim sistemi ile dikkat çeken ülkede Research-led universities, Professionally-oriented universities of applied sciences ve universities of teacher education olmak üzere 3 çeşit yüksek öğretim kategorisi mevcut. 

Master programları da oldukça çeşitli olan İsviçre’de en çok tercih edilen alanların başında işletme, ekonomi, beşerî ve sosyal bilimler, güzel sanatlar, fen bilimleri ve matematik geliyor. Yüksek lisans süresinin 1,5 ila 2 yıl arasında değiştiği ülkede üniversite öğrencilerinin %17’sini uluslararası öğrenciler oluşturuyor.

İsviçre’de Yüksek Lisans Eğitiminin Artıları

İsviçre’deki yüksek lisans programları araştırma ve yenilikleri yakından takip edebilme imkanları ile çeşitli dillerde çalışma olanakları sayesinde iyi bir kariyer için gereken en önemli noktaları öğrencilerine sunan bir eğitim sistemini takip ediyor. İsviçre çok dilli bir ülke olduğundan bu durum ayrıca Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romanşça gibi dillerde de becerilerinizi geliştirmenizi mümkün kılıyor. 

İsviçre diğer Avrupa ülkelerine kıyasla en fazla tescilli patente sahip ülkedir. Nobel Ödülleri ve dünya çapındaki araştırmaları ile de tanınan ülkede eğitim ve araştırmaya ayrılan bütçe ve yapılan yatırımlar da oldukça fazladır.

Başvuru İçin Gereken Belgeler

Diğer ülkelerde olduğu gibi İsviçre’de master programlarına başvuran adaylardan lisans diploması, başvuru formu, CV, dil sertifikası, ikametgâh izni, niyet mektubu, tavsiye mektupları ve deneme yazısı göndermeleri bekleniyor. Ayrıca bazı üniversitelerin aday öğrenciler ile mülakat yapmak şartı da bulunabiliyor. Master programları genel olarak Ekim/Kasım ayları gibi başladığı için başvuruların bahar ortasında kadar tamamlanmış olması idealdir.

İsviçre’de Yaşam 

İsviçre maddi yönden uygun bir ülke sayılmasa da üniversitelerin öğrenci yurtları, apartlar ile daha uygun konaklama imkânı mevcut olup öğrenciler okurken çalışarak ek gelir de elde edebiliyor. Bunun yanında ülkenin ulaşım ağı oldukça gelişmiş olduğundan master süreci boyunca boş zamanlarınızda yeni yerler keşfedebilir öğrenciliğin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Ayrıca buz hokeyi, bisiklet, futbol ve tenis gibi birçok sportif faaliyete katılabilir Alplerde kayak yapıp, gölleri ziyaret edebilir ve yeni lezzetler tadabilirsiniz. 

Tüm bunlara ek olarak üniversitenin çok kültürlü ortamında dünyanın farklı noktalarından gelen uluslararası öğrenciler ile kulüp etkinliklerine katılıp sosyalleşebilirsiniz. Kısaca İsviçre master eğitimi boyunca hem akademik hem kariyer hem de sosyal açıdan kendinizi geliştirmeniz için fırsatlarla dolu bir ülkedir denilebilir.

Kaynaklar

Pin It on Pinterest

Share This