Polonya’da Yüksek Lisans

Polonya öğrencilere, eğitim dili İngilizce olan iki yüzden fazla yüksek lisans programı sunmaktadır. Ziraatten sanata, mühendislikten işletmeye, dil bilimlerinden doğal bilimlere ve sosyal bilimlere kadar çok geniş bir akademik disiplin yelpazesinde kendi aradığınız programı bulabilirsiniz. En popüler disiplinler, 70’e yakın program ile mühendislik ve 50’ye yakın program ile işletmedir. Almanca eğitimi tercih eden öğrenciler için bu dilde de yüksek lisans programları bulunmaktadır. Polonya enstitüleri eğitim ve araştırma yönünden oldukça yüksek standartlara sahiptir. Polonya’nın önde gelen üniversitelerinden ikisi olan Jageillonian University ve University of Warsaw, Times Higher Education World University Rankings listesinde dünyanın en iyi dört yüz üniversitesi arasında gösterilmektedir.     

Uluslararası Öğrencilerin Tercihi

Polonya, beş yüze yakın üniversite ve enstitüye ev sahipliği yapmaktadır. Ülkede üniversitelerin yaklaşık üçte biri devlet, kalan üçte ikisi ise özel üniversitedir. Özellikle son senelerde uluslararası öğrenci sayısında artış yaşanmıştır. Başta Ukrayna, Beyaz Rusya, Norveç ve Amerika olmak üzere yüz elliye yakın farklı ülkeden yirmi beş binden fazla yabancı öğrenci Polonya’da eğitim görmektedir. Yabancı öğrenciler en çok ekonomi, işletme, tıp ve teknoloji alanlarını tercih etmektedir.    

Eğitim Süresi ve Ücreti 

Polonya vatandaşı olan öğrenciler için devlet üniversiteleri ücretsiz olsa da yüksek lisans programlarına kayıt yaptıracak yabancı öğrencilerin ödemesi gereken eğitim ücreti senelik 2,000 Euro’dur. Eğitim süresi programdan programa farklılık gösterir ve bu süre bir buçuk yıl ile iki buçuk yıl arasında değişmektedir. Her akademik yıl iki dönemden oluşmakta ve Türkiye ile benzerlik göstermektedir. Güz yarıyılı ekim ayından başlayıp şubat ayına kadar sürmekte, bahar yarıyılı ise şubat ortasından haziran ayına kadar sürmektedir. 

Vize ve Oturma İzni

Avrupa Birliği ülkelerinden gelen öğrencilerin vizeye ihtiyacı yoktur ancak diğer ülkelerden gelen öğrencilerin öğrenci vizesini kendi ülkelerindeki Polonya elçiliği ya da konsolosluğundan alabilmektedirler. Fakat bu vize sadece üç ay için geçerlidir, öğrenciler daha uzun kalmaları gerekeceğinden eğitim süresi boyunca geçerli bir oturma izni almalıdırlar. Bu izni alma konusunda öğrencilere gidecekleri üniversitenin Uluslararası İlşkiler Ofisi de yardımcı olmaktadır. 

Sağlık sigortası sahibi olmak her öğrenci için gereklidir. Avrupa Birliği ülkesinden gelen öğrenciler Avrupa Sağlık Sigortası Kartı’nı kullanarak sağlık hizmetlerinden yararlanmaları mümkündür. Avrupa dışı ülkelerden gelenlerin ise ülkeye vardıktan hemen sonra kendi ülkelerinden bir sağlık sigortası satın almaları gerekmektedir. Öğrencilerin sağlık sigortası olmadığı takdirde yararlandıkları sağlık hizmeti için ücret ödemeleri söz konusu olmaktadır.

Kaynakça:

Pin It on Pinterest

Share This