Ukrayna’da Yüksek Lisans

Yüksek öğretim enstitülerinin 16 ve 17. yüzyıl gibi erken bir dönemde ortaya çıktığı Ukrayna, köklü eğitim sistemi ile dikkat çekiyor. Günümüzde akademik ve pratik eğitimin birlikte yürütüldüğü ülkede sistemin modernleştirilme ve değiştirilme süreci yaklaşık 30 yıldan beri devam ediyor. Doğu Avrupa’nın en iyi üniversitelerine sahip Ukrayna’da 800’ün üzerinde üniversite bulunuyor. 

Ülkenin en büyük şehri olan Kiev’de tıp, işletme ve sanat alanlarında eğitim veren birçok üniversite bulunuyor. Yüksek öğretim kurumları bilimsel araştırmaya yönelik öğrenci merkezli yapıları sayesinde teknoloji, tıp, ekonomi, sanat ve teknik alanlarda öncü çalışmaları ile her geçen gün ilerlemeye devam ediyor.

Ukrayna’da Yüksek Öğretim

Ülkede 1992 yılından beri ortaöğretim sonrası eğitim yüksek öğretim olarak kabul edilmiştir. 2002 yılı yüksek öğretim kanunu ile de eğitimin genel hatları ortaya çıkarılmıştır. Bu sistemde ilk aşama ortaokul müfredatını tamamlayıp yeterlilik seviyesine ulaşma ile Junior Specialist diploması elde ediliyor. Öğrencilerin ekonomi, mühendislik, sanat gibi alanlardaki bilgi ve yeterliliklerinin değerlendirilmesi ile 4 yıllık sürecin sonunda temel yüksek öğrenimin ilk seviyesi olan lisans (bachelor) derecesi alınıyor. Öğrencilerin seçtikleri alanda aldıkları ek krediler ile tamamlanan 1 yılın ardından ise lisans düzeyinin bir üstü olan Bachelor Specialist seviyesi tamamlanıyor. 

Ukrayna’da yüksek lisans seviyesinde ise daha önceden elde edilen bilgiler üzerinde daha kapsamlı ve yenilikçi çalışmalar yapılıyor. Master öğrencilerinden seçtikleri konu hakkında veri toplamaları ve elde ettikleri bilgileri sentezleyerek orijinal bir makale yazmaları ve onu sunmaları bekleniyor. Bu sayede specialist ve master dereceleri ile yüksek öğrenim tamamlanmış oluyor.

Yüksek Lisans Eğitiminde Ukrayna’nın Artıları

Ukrayna ekonomik eğitim olanakları ve yaşam koşulları ile her yıl dünyanın birçok bölgesinden yüksek lisans eğitimi almak için gelen öğrencilere ev sahipliği yapıyor. Ukrayna’daki üniversiteler Avrupa Birliği üniversitelerince kabul ediliyor ve ayrıca ülkemizde de YÖK tarafından tanınıp denklik veriliyor. Ukrayna’daki yüksek öğrenim sistemi oldukça esnek olup gelişmiş ülkelerin eğitim sistemleri ile paralellik göstermektedir.  

Çeşitli alanlardaki yüksek lisans dersleri öğrencilerin birçok alanla iş birliği içerisinde çalışmalar yapmasını sağlıyor.  Eğitim dilinin genel olarak Rusça olduğu ülkede İngilizce eğitim veren bölümler de bulunuyor. Bu nedenle ülkede master öncesi Rusça hazırlık kurslarında eğitim veriliyor. Ukrayna’da Eylül’den Haziran’da kadar devam eden akademik yıl ise bahar ve güz olmak üzere iki dönemden oluşuyor.

Genel Başvuru Şartları 

Bir üniversiteye kabul almak isteyen öğrenciler her şeyden önce üniversiteye başvuru formunu doldurmalıdır. Üniversiteden resmi davet mektubu almak için ad, soy ad, vatandaşlık, ikamet edilen ülke, adres, doğum tarihi, cinsiyet, pasaport ve iletişim bilgileri, sağlık raporu ve lisans diplomasının sunulması gerekiyor. Davet mektubu almak için başvurular Nisan ve Kasım ayları arasında yapılıyor.

Kaynaklar

Pin It on Pinterest

Share This